nedeľa 28. apríla 2013

Jiří Šmejc ponúka 622 miliónov eur za Grécke lotérie

Grécko-česká skupina Emma Delta, v ktorej figuruje český investor Jiří Šmejc, ponúkla 622 miliónov eur (16,1 miliardy korún) za tretinový podiel v štátnom gréckom stávkovom a loterijním monopolu OPAP. Agentúre Reuters to povedali nemenované zdroje s priamymi informáciami o predaji.

Emma Delta podľa nich zostala jediným záujemcom o kúpu 33 percent akcií a práv v manažmente najziskovejšej firmy v Grécku po tom, čo bola zo súťaže vyradená konkurenčná ponuka amerického fondu. Grécka agentúra pre privatizáciu HRDAF ale vraj Šmejcovu skupinu požiadala, aby svoju ponuku zvýšila.

Atény chcú, aby Emma Delta za podiel zaplatila viac ako 650 miliónov eur (16,8 miliardy Sk), oznámil Reuters iný nemenovaný činiteľ. Skupina vraj dostala čas na zvýšenie svojej ponuky do štvrtkového rána, kedy sa dozorná rada agentúry znova zíde.

Konzorcium Emma Delta tvorí vedľa Šmejca grécky dopravný magnát Jorgos Melisanidis a firma Helvason gréckeho podnikateľa Dimitrisa Kopeluzose. Jeho jediným konkurentom v súťaži o podiel v OPAP bol americký hedžový fond Third Point. Jedinou platnú ponuku v súťaži ale podľa nemenovaného činiteľa podala grécko-česká skupina.

"Emma Delta ponúkla 622 miliónov eur," uviedol nemenovaný zdroj Reuters priamo zapojený do predaja. Poradcovia gréckej strany, peňažné ústavy National Bank a Deutsche Bank odhadovali hodnotu podielu na 610 miliónov eur. Nezávislý odhad predstavoval najmenej 650 miliónov eur (16,8 miliardy korún), dodal tiež tento zdroj.

Predaj rozhodujúceho podielu v OPAP je v Grécku ťažko zasiahnutom hospodársku a dlhovú krízou prvú veľkú privatizáciou podľa dohody o finančnej pomoci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. V tomto roku chcú Atény získať z privatizácie 2,6 miliardy eur a predaj OPAP je kľúčovým testom tohto plánu.

O kúpu väčšinového podielu v OPAP s trhovou hodnotou okolo 740 miliónov eur (19,1 miliardy korún) sa pôvodne zaujímalo osem uchádzačov. Nakoniec ale prišli len dve záväzné ponuky.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára